People

General Chairs: Terrance Boult, Fatih PorikliSerge Belongie

Program Chairs: Walter Scheirer, Ruigang Yang, Charles Stewart

Registration Chair: Ginger Boult

Area Chairs:

    • Darius Burschka (TUM),
    • Liangliang Cao (IBM),
    • Jason Corso (U. at Buffalo),
    • Paolo Favaro (U. Bern),
    • Arthur Goshtasby (Wright State), 
    • Bohyung Han (POSTECH),
    • Nathan Jacobs (U. of Kentucky), 
    • Seon Joo Kim (Yonsei University), 
    • Xiaoming Liu (MSU),
    • Gian Luca Mariottini (UT Arlington), 
    • Philippos Mordohai (Stevens Tech), 
    • Bryan Morse (Brigham Young), 
    • Amitha Perera (Kitware), 
    • Lars Petersson (NICTA), 
    • Conrad Sanderson (NICTA), 
    • Ling Shao (U. of Sheffield), 
    • Richard Souvenir (UNCC), 
    • Chris Stauffer (Visionary Systems), 
    • Hongcheng Wang (UTRC), 
    • Guanghui Wang (U. of Windsor), 
    • Qing-Xiong Yang (City U. of Hong Kong), 
    • Ming-Hsuan Yang (UC Merced), 
    • Alper Yilmaz (OSU), 
    • Junsong Yuan (NTU)

Reviewers:

Arnold Wiliem University of Queensland
Aaron Staranowicz The University of Texas at Arlington
Ana Murillo Universidad de Zaragoza
Andreas Koschan The University of Tennessee
Alessio Dore Imperial College London
Alexander Loui Kodak
Andrew Ziegler Georgia Tech
Andrea Prati University IUAV of Venice
Anelia Angelova NEC
Anthony Hoogs Kitware
Anthony Dick University of Adelaide
Andres Sanin University of Queensland
Atsushi Shimada Kyushu University
Aykut Erdem Hacettepe University
Bahram Parvin Lawrence Berkeley National Lab
Sebastiano Battiato Universita di Catania
Bir Bhanu University of California Riverside
Bogdan Raducanu Universitat Autonoma de Barcelona
David Bolme Oak Ridge National Lab
Michael Brown NUS
Chen Change LOY The Chinese University of Hong Kong
Chang Yuan Sharp Labs
Cha Zhang Microsoft
Li Cheng Bioinformatics Institute, Singapore
Xiaoming Chen Sun Yat-Sen University
Anustup Choudhury Sharp Labs
Chris McCool NICTA
David Michael Cognex
David Cox Harvard University
David Demirdjian MIT
Shiloh Dockstader ITT Industries Space Systems Division
Riad Hammoud BAE SYSTEMS
Bruce Draper CSU
Yibing Song City University of Hong Kong
Ehsan Zare Borzeshi UTS
Hazim Ekenel Karlsruhe Institute of Technology
Ping Tan NUS
Erkut Erdem Hacettepe University
Faisal Qureshi University of Ontario Institute of Technology
Federico Tombari University of Bologna
Francois Bremond INRIA
Fernando DelaTorre CMU
Guillaume-Alexandre Bilodeau Ecole Polytechnique de Montreal
Gary Overett NICTA
George Landon Eastern Kentucky University
Guanghui Wang U. of Windsor
Gian Foresti University of Udine
Gim Lee ETH Zurich
Goksel Dedeoglu Texas Instruments
Garbis Salgian Sarnoff
Gustavo Puerto-Souza UT Arlington
Huiyu Zhou ECIT Queens University Belfast
Hitoshi Habe NAIST
Hakan Erdogan Sabanci University
Onur Hamsici OSU
hu Han MSU
Siavash Hosseiny-Alamdary OSU
Indriyati Atmosukarto ADSC
Saygin Topkaya Sabanci University
Jia-Bin Huang UIUC
Jialue Fan Northwestern
Jinwei Jiang Trimble Inc
Jiayan Jiang Facebook
Jan-Michael Frahm UNC
Josh Harguess SSC Pacific
Juan Carlos San Miguel University Autonoma de Madrid
Joon-Young Lee KAIST
Kamini Kanta Mohanty Honeywell
Kristin Dana Rutgers
Aditya Khosla MIT
Kamal Nasrollahi Aalborg University
Kevin Bowyer Notre Dame
Yang Wang University of Manitoba
Laurent Kneip Australian National University
Le Lu NIH
Young Jin Lee OSU
Levent Ozparlak OSU
Linchao Bao City University of Hong Kong
Brian Lovell University of Queensland
Larry Davis UMD
Lucio Marcenaro UNIGE
Mahesh Gellaboina Honeywell
Matt Leotta Kitware
Matt Turek Kitware
Michael Eckmann Skidmore College
Mehrtash Harandi NICTA
Michael Arens Fraunhofer
Mohan Kankanhalli NUS
Greg Mori Simon Fraser University
Mark Nixon msn@ecs.soton.ac.uk
Matthew Turk UCSB
Nadeem Salamat University of La Rochelle
Naresh Cuntoor Kitware
Ning Zhou UNCC
Paul Miller CSIT Queens University Belfast
Gennaro Percannella University of Salerno
Pierre Georgel University of North Carolina Chapel Hill
Peter Roth TU Graz
Qiang Wu University of Technology, Sydney
Quannan Li UCLA
Robert Kaucic GE
Rama Chellappa UMD
Gokberk Cinbis INRIA
Visvanathan Ramesh University of Frankfurt
Nalini Ratha IBM
Ran He Institute of Automation, Chinese Academy of Sciences
Rin-Ichiro Taniguchi Kyushu University
Roberto Vezzani University of Modena
Bing-Yu Chen NTU
Joseph Roth MSU
Ruisheng Wang University of Calgary
Polun Lai Ohio State University
Sudeep Sarkar USF
Soma Biswas Notre Dame
Sergio Velastin Kingston University
Shahrel Suandi Universiti Sains Malaysia
Shaokang Chen The University of Queensland
Xianbiao Shu Qualcomm
Paolo Spagnolo NLPR
Wei-Shi Zheng SUN YAT-SEN UNIVERSITY
Stephen O’Hara CSU
Thomas Moeslund Aalborg Universitet
Tom O’Donnell Siemens
Peter Tu GE
Victor Fragoso UCSB
Vineeth Balasubramanian Arizona State University
Vittorio Murino Instituto Italiano di Tecnologia
Vladimir Pavlovic Rutgers
Vijay Venkataraman Utopia Compression
Wenjing Jia UTS
Worapan Kusakunniran Faculty of ICT, Mahidol University
Yang Wang NICTA
Yasuyuki Matsushita Microsoft
Yu-Chiang Frank Wang Academia Sinica
Yongkang Wong NUS
Yun Fu Northeastern
Yafeng Yin Stevens Tech
Xenophon Zabulis FORTH
Daniya Zamalieva OSU
Zoran Duric GMU
Zhao-Xiang Zhang NLPR
Zhang Zhang Institute of Automation, Chinese Academy of Sciences